Félredobott választási győzelem, politikai boszorkányüldözés – így jutott válságba az osztrák demokrácia

2024. december 27. 17:58

Hiába volt egyértelmű győztese a választásoknak Ausztriában, már hónapok óta nincs kormánya az országnak.

2024. december 27. 17:58
Pataki Zoltán
Pataki Zoltán

Nyitókép: Getty Images / Hermsdorf

***

Miközben mindenki a német kormánykoalíció sántikálására, majd bukására figyelt, egy másik német nyelvterületen is zajlottak az események az idei évben. Ausztriában az ősz hasonlóan izgalmasan alakult, mint a szomszédos nagy testvérnél.  

DEMONSTRATION FAIRDENKEN ¿FOR OUR AUSTRIA - NO TO THE SUGAR COALITION!!!¿
Ausztria, Bécs 2024. november 30. Több mint ezer tüntető érkezett a bécsi Heldenplatzra, hogy tiltakozzon az ellen, hogy Van der Bellen szövetségi elnök nem hajlandó megbízni az FPÖ-t a kormányzati tárgyalásokkal.
Forrás:  AFP

Történelmi győzelem

A szeptemberi szövetségi választáson történelmi győzelmet aratott az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). A második világháború óta eddig szövetségi választáson csak az Osztrák Néppárt (ÖVP) és az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) tudott első helyre jutni. Így már biztos, hogy

Herbert Kickl a párt legsikeresebb korszakát hozta el.

Az FPÖ 29,2 százalékkal végzett az élen, ezzel szemben az ÖVP 26,5 százalékkal éppen, hogy el tudta kerülni történelmének legrosszabb eredményét. Az SPÖ gyakorlatilag megismételte öt évvel ezelőtti eredményét 21 százalékkal. A liberális NEOS 9 százalékot ért el, ez a kispárt eddigi legjobb eredménye. Csúnyát buktak viszont a Zöldek, akik csak 8 százalékot értek el. 

Az Osztrák Kommunista Párt (KPÖ) és a BIER (SÖR) Párt nem jutott be a parlamentbe.

Ennek megfelelően következőképpen alakul a 183 tagú Nemzeti Tanács összetétele:

  • FPÖ: 58 képviselő
    ÖVP: 52 képviselő
    SPÖ: 41 képviselő
    NEOS: 17 képviselő.

Ezt is ajánljuk a témában

A vesztesek koalíciója

Már a választás estéjén sejthető volt viszont, hogy mi fog történni, mivel az összes parlamenti párt elhatárolódott az FPÖ-vel való kormányalakítás lehetőségétől. Akárcsak mint Németországban, ahol az AfD köré a mainstream pártok egy informális politikai tűzfalat húztak fel. Bár azt is érdemes megjegyezni, hogy korábban mind az ÖVP, mind az SPÖ is kormányzott együtt.

Alexander Van der Bellen osztrák elnök pedig valóban figyelmen kívül hagyta a nép akaratát, amikor nem a választásokon győztes Osztrák Szabadságpártot bízta meg kormányalakítással.

Helyette az ÖVP elnökének, Karl Nehammer kancellárnak adta meg a kormányalakítás lehetőségét.

Ausztriának azonban azóta sincs még új kormánya. 

Az egyik forgatókönyv szerint Ausztriában is egy hárompárti koalíció alakulhat a választáson két legnagyobb vesztes párt – az ÖVP és az SPÖ – a NEOS támogatásával alakíthat kormányt.

Ez a felállás viszont minden bizonnyal egy ingatag koalíciót jelentene, hiszen három merőben eltérő ideológiájú pártról van szó. Így az sem elképzelhetetlen, hogy végül Ausztráliában kicsiben ugyanaz történik meg, mint Németországban, és előrehozott választásokra kerül a sor.

Ezt is ajánljuk a témában

Elindult a politikai boszorkányüldözés

Főleg, hogy úgy tűnik, az FPÖ győzelmének semmibevétele még tovább növelte a párt népszerűségét. 

A párt elsöprő győzelmet aratott a stájerországi tartományi választáson novemberben.

Erre válaszul az osztrák elit viszont igazi politikai boszorkányüldözésbe kezdett a párt elnökével, Herbert Kickllel szemben.

Az osztrák parlament többsége december 11-én jóváhagyta az ügyészség kérelmét, hogy fosszák meg mentelmi jogától az FPÖ vezetőjét, Kicklt.

Mentelmi jogának felfüggesztését követően az ügyészség is kihallgathatja a panasszal kapcsolatban. A párt szerint ezzel akarják meggyengíteni őket, mivel jobboldali és antiglobalista értékeket vallanak. A parlamenti döntés időzítése nem meglepő, jegyzi meg az osztrák sajtó, hiszen

az FPÖ minden eddiginél is népszerűbb, a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint mára a választók 36 százaléka támogatja.

A Kickl elleni vádak szerint 2018 és 2019 között az Österreich bulvárlap busás, közpénzből finanszírozott hirdetéseket kapott, cserébe azért, hogy kedvezőbb színben tüntette fel az FPÖ-t. Kickl akkoriban belügyminiszter volt, a pártot pedig Heinz-Christian Strache vezette; a hirdetések megrendelői is állítólag ők voltak. A lap tulajdonosa és Kickl is tagadta a vádakat, szerinte a hirdetések körül minden jogszerűen történt, és az egész vizsgálat célja nem más, mint hogy üthessenek egyet az FPÖ-n.

Ezt is ajánljuk a témában

AUSTRIA - HUNGARY - POLITIC - ORBAN - Rosenkranz
Ausztrai, Bécs 2024. 10. 31. Orbán Viktor magyar miniszterelnök (r.) kezet fog Herbert Kickl (l.), az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnökével Walter Rosenkranz (k.) osztrák parlamenti elnöknél tett látogatása során a bécsi parlamentben. 
Forrás:  AFP

A magyarbarátságot sem nézik jó szemmel Bécsben 

Az FPÖ-t amiatt is heves támadások érték, mert jó kapcsolatot ápolnak Orbán Viktorral.

A magyar kormányfő október utolsó napján utazott Bécsbe. A látogatás során Orbán Viktor találkozott Walter Rosenkranz-cal, az osztrák parlament FPÖ-s elnökével. A megbeszélésen az FPÖ teljes vezetősége jelen volt, köztük a pártelnök is. A hivatalos találkozót követően Orbán és Kickl külön, zárt ajtók mögött beszélgettek.

Ezt is ajánljuk a témában

Schaffen sie etwas?

Nincs miért kárörvendeni az egyre mélyebb és szerteágazóbb német válságjelenségek kapcsán. Rajcsányi Gellért írása.

***

 

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1esperma
2024. december 27. 21:15
29% az annyit jelent, hogy a nép 7/10-e NEM ŐKET AKARJA kormányon látni. Az AfD elutasítottsága még ennél is nagyobb arányú. Orbánéké is egyre növexik, 26-ra nagy lesz.
1esperma
2024. december 27. 21:12
Félredobott konszenzusos alkotmány, helyette takonyszilárdságú egypárti ALAPFECNI, megszüntetett szólásszabadság, állampolgárok közti jogegyenlőtlenség, a kormánykritikus ellenzék politikai boszorkányüldözése, pedofilok mentegetése – így jutott válságba a magyar demokrácia 2010 és 2025 között, Mindezt ÖT FIDESZ-hívű próbálta meg cáfolni , de mivel ötük érveinek száma összesen is csak NULLA volt, pofára estek.
1esperma
2024. december 27. 21:08
Közép-Európában eddig mindössze KÉT politikus alkotmányozott egypártilag, az ország többségének véleményét és nézeteit figyelmen kívül hagyva. RÁKOSI és ORBÁN. Ez a két geci számolta fel a demokráciát. bagyadtsolomon cáfolatkisérlete elég bagyadtra sikeresett.
1esperma
2024. december 27. 21:07
Közép-Európában eddig mindössze KÉT politikus alkotmányozott egypártilag, az ország többségének véleményét és nézeteit figyelmen kívül hagyva. RÁKOSI és ORBÁN. Ez a két geci számolta fel a demokráciát. Az, ha egy országban nem egy 30%-os párt kerül kormányra, bagyadtsolomon cáfolatkisérlete elég bagyadtra sikeresett. ezt is bukta. az nem anti-demokratikus, sőt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!